Przewodnik po zakupie drukarki do kart plastikowych: Wybierz idealne narzędzie dla swojej firmy

06-10-2023

Drukarki do kart plastikowych są niezwykle przydatnym narzędziem w wielu branżach i przedsiębiorstwach. Mogą być używane do drukowania identyfikatorów, kart członkowskich, kart dostępu, identyfikacji pracowników i wielu innych zastosowań. Wybór odpowiedniej drukarki do kart plastikowych może jednak być zadaniem wymagającym, dlatego dziś chciałbym podzielić się z wami przewodnikiem po zakupie, który pomoże wam wybrać idealne narzędzie dla waszej firmy.

 

1. Przemyśl swoje potrzeby

Przed rozpoczęciem poszukiwań drukarki do kart plastikowych warto zastanowić się nad swoimi potrzebami. Jakie rodzaje kart będziesz drukować? Ile kart będziesz drukować dziennie lub miesięcznie? Jakie funkcje są dla ciebie ważne, na przykład dwustronny druk, kodowanie czy laminowanie kart? Nadruk kolorowy czy tylko monochromatyczny? Odpowiedzi na te pytania pomogą ci określić, jakie parametry powinna mieć drukarka, aby spełnić twoje oczekiwania.

 

2. Rodzaje drukarek do kart

Istnieje kilka rodzajów drukarek do kart plastikowych, z którymi warto się zapoznać:

  • Drukarki jednostronne - nadają się do prostych zastosowań, w których konieczne jest drukowanie tylko na jednej stronie karty. Drukarki takie także mogą być wyposażone w zaawansowane funkcję czy dodatkowy moduł laminujący.

  • Drukarki dwustronne - pozwalają na automatyczne drukowanie na obu stronach karty, co jest przydatne, jeśli potrzebujesz dodatkowej przestrzeni na informacje, czy bardziej istotne jeśli potrzebujesz personalizować karty (uniknięcie np. błędu dopasowania właściwych danych z rewersu i awersu karty). Na drukarkach jednostronnych też można zadrukować kartę po obu stronach ale wymaga to ręcznego przekładania, co może sprawiać inne problemy.

  • Drukarki retransferowe - oferują wyższą jakość druku i są bardziej odporne na zużycie, ale zazwyczaj są droższe - zarówno w zakupie jaki i eksploatacji. Do drukowania potrzebują dwóch nośników - filmu retranferowego oraz taśmy barwiącej. Charakteryzują się także dożywotnią gwarancją na głowice drukującą.

  • Dodatkowe funkcje - kodery pozwalają na zakodowanie magnetycznych pasków czy chipów RFID lub stykowych. Laminator pozwala zabezpieczyć powierzchnię karty dodatkową warstwą lub nanieść zabezpieczenie wizualne w postaci folii holograficznej. Dla części użytkowników ważnym czynnikiem może być sterownik pod różne systemy operacyjne, takie jak np coraz powszechniejszy Mac OS.

3. Jakość druku

Jakość druku jest kluczowym czynnikiem przy wyborze drukarki. Sprawdź, jakie rozdzielczości oferują różne modele oraz jakie technologie druku stosują. Dobrej jakości druk jest istotny, jeśli tworzone karty mają reprezentować twoją firmę. Większość drukarek oferuje rozdzielczość 300DPI co dla standardowych obrazów czy tekstów jest wystarczające zwłaszcza na tak małej powierzchni jak karta plastikowa. Aktualnie najlepszą jakość wydruku oferują drukarki retransferowe w rozdzielczości 600DPI. Warto wiedzieć, że niektóre drukarki źle sobie radzą z pozoru prostą grafiką jak jednorodny kolor tła lub paska. W takich drukarkach głowica nie potrafi utrzymać stałej temperatury przez całą długość karty co objawia się zmianą intensywności koloru na początku i na końcu karty.

4. Koszty eksploatacji

Przy zakupie drukarki nie zapominaj o kosztach eksploatacyjnych. To, ile kosztuje materiał eksploatacyjny, takie jak taśmy drukujące, zestawy czyszczące czy karty, może mieć wpływ na długoterminowe koszty użytkowania. Ten czynnik warto brać pod uwagę w szczególności jeśli planujemy drukować duże wolumeny kart. Dla małych i bardzo małych nakładów 10 czy 30 gr różnicy w koszcie nadruku strony nie ma wielkiego znaczenia.

5. Długoterminowa niezawodność

Ważnym czynnikiem jest także niezawodność drukarki. Szukaj opinii i recenzji użytkowników, aby dowiedzieć się, jakie są doświadczenia innych firm z danym modelem drukarki. Drukarki do kart to dość specyficzna i niszowa branża. Znane i lubiane marki z innych rozwiązań, nie zawsze muszą być najlepszym wyborem jeśli chodzi o drukarkę do kart tylko dlatego że są znane.

6. Obsługa i wsparcie techniczne

Upewnij się, że producent i jego dystrybutor oferuje odpowiednie wsparcie techniczne i serwis. Drukarki do kart plastikowych to inwestycja, więc istotne jest, abyś miał pewność, że w razie problemów będziesz mógł liczyć na pomoc.

Wybór odpowiedniej drukarki do kart plastikowych może być kluczowy dla skutecznego prowadzenia biznesu. Dlatego warto poświęcić trochę czasu na dokładne zrozumienie swoich potrzeb i przemyślenie wszystkich opcji. Mam nadzieję, że ten przewodnik pomoże wam w podjęciu właściwej decyzji i wybraniu idealnego narzędzia dla waszej firmy.

Polecane produkty

Magicard 300

Magicard 300

nadruk w rozdzielczości 300DPI wersja jednostronna drukarki z możliwością późniejszej aktywacji do wersji dwustronnej. obsługa kart w ro...
Dascom DC-2300 dwustronna

Dascom DC-2300 dwustronna

  Rozdzielczość nadruku 300 x 1200 DPI - super jakość wydruku Komunikacja USB / Ethernet Drukarka dwustronna automatycznie Obsługiwane...
Evolis Zenius Classic

Evolis Zenius Classic

podstawowy model drukarki  nadruk kolorowy i monochromatyczny drukarka jednostronna komunikacja USB (łącze Ethernet jako opcja za dopła...
Zebra ZC300 jednostronna

Zebra ZC300 jednostronna

drukarka w wersji jednostronnej komunikacja USB i Ethernet 2 lata gwarancji na drukarkę i głowicę bez limitu wydruków kompaktowa wielko...
Dascom DC-7600

Dascom DC-7600

OFERTA LIMITOWANA CZASOWO Drukarka retransferowa dla profesjonalistów Rozdzielczość 600 x 600 DPI Komunikacja USB/Ethernet, drukarka dw...