Technologia kart RFID (Radio-Frequency Identification)

15-10-2023

Technologia kart RFID (Radio-Frequency Identification) jest to system identyfikacji oparty na komunikacji bezprzewodowej między kartą RFID a czytnikiem RFID. Karty RFID zawierają mały układ scalony, który komunikuje się z czytnikiem za pomocą fal radiowych, umożliwiając odczytanie danych z karty bez konieczności kontaktu fizycznego.

 Oto główne cechy technologii kart RFID:

1. Składniki kart RFID: Karty RFID zawierają zazwyczaj mikroczip, który zawiera unikalny numer identyfikacyjny oraz, w niektórych przypadkach, dodatkowe dane a także antenę przy pomocy której karta komunikuje się z czytnikiem . Karty te mogą być aktywne (zasilane własnym źródłem energii) lub pasywne (zasilane energią z czytnika).

Karty 125kHz mają mniejszą antenę zwykle w kształcie koła.

Karta unique

Karty 13,56MHz mają antenę poprowadzoną przy krawędzi karty

Karta mifare

Karty dualne łączą oba rozwiązania w jednej karcie.

unique + mifare

2. Czytniki RFID: Do odczytu informacji z kart RFID wykorzystywane są czytniki RFID, które generują sygnał radiowy i odbierają odpowiedź z karty. Czytniki mogą działać na różnych częstotliwościach, takich jak LF (Low Frequency), HF (High Frequency) i UHF (Ultra High Frequency), w zależności od zastosowania. Czytniki takie występują w wersji biurkowej do zarządzania kartami w systemie połączone przez USB do komputera oraz naścienne w systemach kontroli dostępu czy rejestracji czasu pracy podłączone do kontrolera bądź jako samodzielny czytnik-kontroler.

3. Rodzaje kart RFID:
- Karty zbliżeniowe: Te karty działają w zakresie LF lub HF i są powszechnie stosowane w systemach kontroli dostępu, płatnościach zbliżeniowych i transportowych, takich jak karty miejskie. W Polsce najpopularniejsze są karty 125kHz tzw. unique oraz 13,56MHz mifare w podstawowej wersji. Występują także karty dualne dwusystemowe łączące obie technologie w jednej karcie. 
- Karty pasywne: Karty te nie posiadają własnego źródła zasilania i uzyskują energię do transmisji z sygnału emitowanego przez czytnik. Są często stosowane w logistyce, kontrolach towarów i etykietowaniu produktów.
- Karty aktywne: Karty te posiadają własne źródło zasilania i mogą przesyłać dane na większe odległości. Znajdują zastosowanie w systemach monitorowania i śledzenia, takich jak kontrole dostępu w dużych firmach.

4. Zastosowania technologii kart RFID:
- Kontrola dostępu: Karty RFID są szeroko wykorzystywane do zabezpieczania budynków i pomieszczeń, kontrolowania dostępu pracowników i gości.
- Logistyka i magazynowanie: Karty RFID pomagają w monitorowaniu towarów, zarządzaniu zapasami oraz śledzeniu przesyłek i produktów.
- Systemy płatności zbliżeniowe: Karty RFID są wykorzystywane w systemach płatności zbliżeniowych, takich jak karty kredytowe i karty prepaid.
- Transport publiczny: Systemy oparte na kartach RFID umożliwiają płatności w środkach transportu publicznego i kontrolę dostępu.
- Etykietowanie produktów: W przemyśle produkcyjnym karty RFID są stosowane do etykietowania produktów, umożliwiając śledzenie i zarządzanie nimi.

5. Bezpieczeństwo: Technologia RFID może być podatna na ataki, takie jak odczytywanie danych bez wiedzy właściciela karty. Dlatego istnieją różne mechanizmy zabezpieczeń, takie jak kryptografia, aby chronić dane przechowywane na kartach RFID. Najbardziej podatne na kopiowanie i podrabianie są karty Unique 125kHz oraz podstawowe wersje kart Mifare 13,56Mhz. Z najpopularnieszych rozwiązań wyższy poziom zabezpieczeń oferują karty Mifare Desfire czy HID iClass. 

Warto zaznaczyć, że technologia RFID ma wiele zastosowań i przynosi wiele korzyści, ale musi być odpowiednio zabezpieczona przed potencjalnymi zagrożeniami związanymi z bezpieczeństwem danych i prywatnością.

Polecane produkty

Karty Unique 125kHz - 100szt

Karty Unique 125kHz - 100szt

Częstotliwość pracy PROX 125kHz karty są dedykowane do drukowania w drukarkach do kart (wysoka jakość PVC) Karty zgodne z EM4100, EM4200...
Karty Mifare Classic 1kB - 100szt.

Karty Mifare Classic 1kB - 100szt.

Częstotliwość pracy 13,56MHz Mifare Classic, Pamięć 1kB karty są dedykowane do drukowania w drukarkach do kart (wysoka jakość PVC) Rozm...
Karta dualna Mifare 1kB i Unique 125kHz - 100szt.

Karta dualna Mifare 1kB i Unique 125kHz - 100szt.

Częstotliwość pracy 13,56MHz oraz 125kHz Pamięć 1kB (Mifare) karty są dedykowane do drukowania w drukarkach do kart (wysoka jakość PVC) ...